wydarzenia akcja
Bp Napierała: Nie wstydźcie się Jezusa!
2012-09-26
W sobotę 22 września odbyła się V pielgrzymka ministrantów diecezji kaliskiej do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, na której zbiegły się dwa istotne wydarzenia: pożegnanie biskupa seniora Stanisława Napierały i akcja „Nie wstydzę się Jezusa” będąca równocześnie myślą przewodnią tej pielgrzymki.

By rozdać breloki i zachęcić do czynnego udziału w akcji zgromadzonych tam ministrantów, do Kalisza wybrali się przedstawiciele Krucjaty Młodych. Uczestnicy pielgrzymki (niemalże tysiąc osób) otrzymali breloki akcji, kiedy wchodzili do bazyliki św. Józefa na Mszę świętą. W rozdawaniu pomogli starsi spośród obecnych tam ministrantów, dzięki czemu udało się wręczyć je wszystkim sprawnie i szybko.

Mszy świętej przewodniczył biskup Stanisław Napierała. Wygłosił on homilię na temat hasła tegorocznej pielgrzymki, a więc i hasła akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Postawił w niej pytanie, dlaczego miałby ktokolwiek, a w szczególności ministrant wstydzić się Jezusa? „Powinien się nim raczej chlubić”. Rozwiewając wątpliwości stwierdził: „A tak na prawdę, po co w ogóle takie pytanie? Jak to jest, że pojawili się ludzie, którzy mówią: nie wstydzę się Jezusa. Dlaczego? Bo chyba była taka potrzeba.” Biskup wskazał na ważność stwierdzenia „Nie wstydzę się Jezusa” w obliczu ataków ludzi, których nazwał „moralnymi bankrutami”. – W niektórych miejscach, środowiskach zaczęto pomijać Boga, zaczęto Jezusa traktować jakby Go w ogóle nie było. (…) niektórzy ludzie odważyli się publicznie drwić z Boga, z Jezusa Chrystusa i zaczęli wykpiwać tych, którzy w Jezusa wierzą. A stało się to, i ciągle jeszcze jest obecne, poprzez media, poprzez radio, telewizję, film. To jest wielka jakaś upadłość mediów, że one, które są narzędziami, by przekazywać prawdę, dobro, piękno, one zaczęły służyć tym, którzy z Boga drwią. Po tych słowach biskup zachęcił ministrantów do publicznego i odważnego głoszenia, że nie wstydzą się Jezusa, do przyznawania się do niego wszędzie tam, gdzie się znajdą.

Po mszy św. uczestnicy przemieścili się do kaliskiego seminarium duchownego, gdzie koordynator akcji brelokowej Grzegorz Pabijan opowiedział zgromadzonym o genezie i celach dzieła „Nie wstydzę się Jezusa”. Wolontariuszy Krucjaty Młodych pożegnały brawa i głośne dzwonienie breloków.

Zbigniew Dziadosz
 
 
 
 
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Niektórzy duchowni uważają, że miejsce krzyża jest wyłącznie w kościele
Dlaczego?
Taka postawa wynika ze swoistego kompleksu oblężonej twierdzy. Nie podejmują działań poza murami kościoła w imię świętego spokoju.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL