wydarzenia
Kanada: w przedszkolach dzieciom nie wolno wspominać o Bogu
2011-06-03

Rodzice katoliccy i żydowscy zaskarżą w sądzie najwyższym Quebecu wytyczne w zakresie zeświecczenia programów edukacyjnych w przedszkolach. Jest to reakcja na serię antyreligijnych incydentów, gdy władze tej kanadyjskiej prowincji zaczęły cenzurować wszelkie odniesienia do Boga w subsydiowanych przez siebie placówkach, należących do instytucji religijnych i zakonnych.

W jednym z katolickich przedszkoli ocenzurowano piosenki religijne i kolędy, jako wspominające o Bogu. Zabroniono też używania opowieści biblijnych na zajęciach.

Rodzice zaprotestowali i zamierzają udowodnić w sądzie, że wytyczne edukacyjne są niezgodne z konstytucją oraz naruszają ich wolność wyznania. Podkreślają też, że specjalnie wysyłają pociechy do placówek religijnych, by dzieci od najmłodszych lat wzrastały w wierze rodziców.

W prowincji Quebec na 2 tys. przedszkoli sto prowadzą instytucje religijne. Władze uznają, że do obowiązków państwa nie należy zapewnianie wychowania religijnego, rodzice uważają natomiast, że nie oczekują od instytucji państwowych laicyzacji dzieci.

Źródło: KAI
 
dołącz
 
 
Marek Citko
- były piłkarz i reprezentant Polski: Wszystkich zachęcam, aby nie wstydzili się znaku krzyża. Wiem, że nie jest to łatwe, ale to jest naszym obowiązkiem: byśmy się krzyża nie wypierali.
 
Krzyż jest niezmiernie ważny dla chrześcijan
Dlaczego? Inni mówią, że to tylko symbol, od którego ważniejsze jest wypełnianie Bożych przykazań.
- Używając krzyża, przyznajemy się do wiary w Chrystusa i do przynależności do Jego Kościoła.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL