wydarzenia
Karawana na Litwie z figurą Matki Bożej Fatimskiej
2011-09-19

Delegacja Krucjaty Młodych i Sekcji Rycerskiej Lepanto po raz kolejny została zaproszona do wzięcia udziału w obchodach niepodległości Litwy. Okrągła, dwudziesta już rocznica odzyskania przez ten bałtycki kraj suwerenności została uhonorowana przez ruch TFP karawaną z figurą Matki Bożej Fatimskiej, trwającą od 26 sierpnia do 1 września 2011 r. Nasza coroczna obecność w krainie Mickiewicza pod sztandarami walecznego lwa wynika z prostego faktu, że TFP w 1991 r. na całym świecie zebrało (w krótkim czasie!) ponad 5 mln podpisów pod petycją do władz ZSRR na rzecz litewskiej niezależności.

Zobacz galerię z karawany po Litwie!

Pod opieką Najświętszej Maryi Panny odwiedziliśmy zarówno miasta większe jak i mniejsze, wzbudzając żywe zainteresowanie kapłanów i wiernych. We wszystkich miejscach, do których nas zaproszono, rozdawaliśmy nasze pamiątkowe kalendarze oraz wizerunki Matki Bożej Fatimskiej. Nieraz mieliśmy okazję skierować parę słów do wiernych, by opowiedzieć im o aktualności orędzia fatimskiego.

Pod przewodnictwem JE bp. Eugeniusza Bartulisa wzięliśmy udział w pielgrzymce do Siluvy, gdzie miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej w Europie. Na początku XVII wieku zapłakana Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem Jezus zechciała ukazać się litewskiej ziemi opanowanej w tym czasie przez błędy kalwinizmu. Dziś Matka Boska z Siluva jest symbolem niepokonanej wiary katolickiej podczas wieków prześladowań, prób i trudności.

Zobacz galerię z karawany po Litwie!

Nasz program na Litwie obejmował również innego rodzaju przedsięwzięcia. W Kownie ks. Kestutis Kevalas zaprosił nas na nagranie audycji w litewskim Marijos Radijas (Radio Maryja). Przy tej okazji zaprezentowaliśmy słuchaczom szeroki wachlarz działalności TFP w różnych częściach świata (organizacją "siostrzaną" należącą do ruchu TFP w Polsce jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi). Jako delegat Krucjaty Młodych skupiłem się w mojej wypowiedzi na omówieniu wielkiej kampanii brelokowej "Nie wstydzę się Jezusa" (www.mt1033.pl), która ma obudzić z letargu polskich katolików i zachęcić ich do odważnego dawania świadectwa swej wierze.

By nieco odpocząć, jak przystało na rycerzy, odwiedziliśmy XIV-wieczny zamek w Trokach. Zajrzeliśmy również do kowieńskiej twierdzy Fort Dziewiąty. Na naszej wyprawie nie zabrakło też polskich akcentów. Wizyta w majątku szlacheckiej rodziny Komarów w Baisogala oraz nawiedzenie cudownego obrazu Tej, co w Ostrej świeci Bramie były doskonałym uzupełnieniem okrągłorocznicowej karawany.

Maciej Maleszyk


Krucjata.org.pl

 
dołącz
 
 
Akcja
Chcemy obudzić sumienia Polaków. Młodych
i dojrzałych. Stań do walki z samym sobą!
Ze wstydem i obojętnością. Opowiedz się za Jezusem i nakłoń innych do wyznania wiary.
     Daj świadectwo:
zamów brelok 
i noś go w widocznym miejscu.
      Wymagasz od siebie więcej?
Spełniaj duchowe uczynki miłosierdzia!
 
Krzyż w szkole
Dlaczego? Inni mówią, że edukacja z zasady powinna być neutralna światopoglądowo…
- Nie istnieje neutralność światopoglądowa. Nie można uczyć dzieci bez odwołania się do kategorii prawdy i fałszu oraz dobra i zła.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL