Nie wstydzę się Jezusa – akcja, która połączyła wszystkich katolików.


Akcja Nie wstydzę się Jezusa ruszyła w 2011 roku. Zapoczątkowała ją Krucjata Młodych zainspirowana działalnością SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Głównym elementem tej inicjatywy było rozpowszechnianie breloków z cytatem z Ewangelii świętego Mateusza (10, 33): kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem. W sumie rozdano ich aż 1 200 000! Do akcji dołączyło wiele znanych osób, ale przede wszystkim ogromnym powodzeniem cieszyła się wśród „zwykłych” katolików.

Początki akcji Nie wstydzę się Jezusa

- Sam pomysł na akcję zrodził się wśród grupy katolików świeckich z Krakowa, których skupiło wokół siebie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, którzy uznali, że wobec bezpardonowych ataków środowisk laickich na Kościół i jego symbole - przede wszystkim na krzyż - nie można przechodzić obojętnie i udawać, iż nic niedobrego się nie dzieje – przyznawali na samym początku koordynatorzy akcji w wywiadach, które ukazywały się w katolickich mediach. Instytut Ks. Piotra Skargi dzięki niej dotarł do wielu katolików, młodszych i starszych, z niezwykle ważnym przekazem: Nikt z nas nie może zaprzeć się Chrystusa.

Breloki Nie wstydzę się Jezusa dla każdego

Fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej w ramach tej akcji przygotowała piękne srebrne breloki, które z jednej strony zawierały krzyż, symbol naszej wiary oraz zdanie – hasło tej wyjątkowej akcji Nie wstydzę się Jezusa. A na jego rewersie - cytat z Ewangelii wg św. Mateusza: kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem (Mt 10,33). Każdy Polak mógł zamówić brelok przysyłany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak dziesiątki tysięcy egzemplarzy, przedstawiciele Krucjaty Młodych i Instytutu Piotra Skargi rozdali na setkach spotkań organizowanych w całej Polsce. W sumie w całym kraju rozeszło się ich aż 1 200 000! Milionowy, pozłacany brelok, został złożony u stóp naszej Jasnogórskiej Pani, w podzięce za wyjątkowy sukces tej kampanii.

Akcja Nie wstydzę się Jezusa w oczach hierarchów polskiego Kościoła

Polscy duchowni, nie tylko proboszczowie i wikariuszowie parafii, chętnie włączyli się w tę akcję. Wielu hierarchów zachęcało do udziału w kampanii i błogosławiło jej uczestnikom, ale i organizatorom – wolontariuszom. - Na dalszy trud docierania z waszą propozycją do najszerszych kręgów ludzi, szczególnie młodych, niech Pan Jezus darzy was Swoimi łaskami, radością, pokojem i niech darzy Swym błogosławieństwem. (…) Propagowanie jej, poprzez rozdawanie breloków, ludziom żyjącym w naszej Ojczyźnie, gotowym do publicznego świadczenia o swojej wierze i dumnym z jej wyznawaniapisał w liście do koordynatorów akcji, arcybiskup Józef Michalik.

 

Znani, którzy Nie wstydzą się Jezusa
Do akcji dołączyły setki tysięcy młodych i starszych Polaków. W kampanię włączyły się również znane osoby, sportowcy i celebryci. Wśród nich możemy wymienić m.in. obecnego kapitana reprezentacji Polski, zawodnika Bayernu Monachium, a wcześniej Borussii Dortmund – Roberta Lewandowskiego czy jego reprezentacyjnego kolegę – Jakuba Błaszczykowskiego. Do akcji dołączyła również Mateusz Ligocki czy Marek Citko. W gronie znanych osobistości znaleźli się dziennikarze i prezenterzy telewizyjni: Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Tomasz Zubilewicz, Marcin Jakimowicz. Twarzami akcji zostali także muzycy i aktorzy: Robert „Litza” Friedrich, Lidia Jazgar, Irek Dudek, Michał Lorenc, Magda Anioł i Adam Szewczyk oraz Radosław Pazura, Jadwiga i Dariusz Basińscy („Mumio”).




Lidia Jazgar
- wokalistka zespołu "Galicja": Chciałam wam coś powiedzieć, coś bardzo ważnego, dla mnie, dla wszystkich… Nie wstydzę się Jezusa! Jezus jest moim Panem.
 
Symbol krzyża kojarzy się jednoznacznie z wyprawami krzyżowymi
Dlaczego w imię Chrystusa Ukrzyżowanego mordowano ludzi innych wyznań?
- Nie można mówić o wyprawach krzyżowych, pomijając kontekst historyczny.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL