wydarzenia
Austria: zakaz pikietowania przed ośrodkami aborcyjnymi
2011-11-07


Austriacki Sąd Apelacyjny w Grazu odrzucił ostatnio wniosek o uniewinnienie czterech obrońców życia, skazanych na kary grzywny za pikietowanie w kwietniu b.r. przed budynkiem ośrodka aborcyjnego w Grazu. Odrzucenie apelacji działaczy pro-life oznacza skuteczną egzekucję prawa, zakazującego wyrażania poglądów za życiem przed ośrodkami aborcyjnymi.

Czterech obrońców życia, w tym Dietmar Fischer, szef austriackiego oddziału Human Life International (HLI) zostało skazanych w lipcu tego roku za tzw. stalking. Wszyscy mieli zapłacić grzywny w łącznej kwocie ponad 8 tys. euro.

Caroline Lista, przewodnicząca składu sędziowskiego Sądu Apelacyjnego, nazwała akcję obrońców życia „polowaniem na czarownice" w stosunku do lekarza aborcjonisty, Johannesa Hanfstingla. Sędzina odrzuciła apelację mimo zeznań świadków oskarżenia, którzy przyznawali, że obrońcy życia nie zaczepiali nikogo przed ośrodkiem aborcyjnym. Jedna z kobiet przyznała, że kiedyś „grzecznie" podeszli do niej przedstawiciele ruchu pro-life, ale nie zachowywali się niewłaściwie. Mimo tych zeznań, sędzina nie zezwoliła grupie obrońców życia na dalsze odwołania.

Fischer, który w ub. roku otrzymał nagrodę im. kard. Galena za wybitne zasługi w służbie życiu, powiedział, że jest „przerażony" wyrokiem sądu, nazywając go „skandalicznym i czysto politycznym”.

Jego zdaniem, przewodnicząca składu sędziowskiego wydała taki wyrok w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, by w ten sposób dać do zrozumienia, że aktywiści pro-life nie mogą wyrażać sowich poglądów w obronie życia przed ośrodkami aborcyjnymi. Obrońcy życia zamierzają odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Aborcja w Austrii została zalegalizowana w 1975 r. Może jej dokonać każda kobieta do trzeciego miesiąca ciąży, zwłaszcza jeśli istnieją wskazania medyczne (zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, albo deformacja płodu).

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

 
Chrześcijanie walczą o obecność krzyża w miejscach publicznych
Dlaczego? Niech lepiej zajmą się np. pomocą ubogim i niepełnosprawnym…
- Chrześcijaństwa nie można zredukować do działalności charytatywnej.
 
Jerzy Skoczylas
- polski satyryk, członek kabaretu Elita:
Nie wstydź się Jezusa i nie bądź obojętny, gdy Jezus jest atakowany i obrażany.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL