wydarzenia
”Niech żyje Chrystus Król”
2013-04-05
Historia „Cristiady” – powstania ludowego przeciwko antykatolickiej, socjalistycznej władzy Meksyku wchodzi właśnie na ekrany polskich kin. Barwna, atrakcyjnie sfilmowana opowieść z gwiazdorską obsadą aktorską niesie wspaniałe przesłanie. Mówi bowiem o żarliwej wierze i katolikach, którzy dla chwały Bożej i Kościoła oraz dla wolności wyznawania swej wiary nie zawahali się poświęcić nawet własnego życia.

„Cristiadę” z aktorskim udziałem Petera O 'Toole, Andy Garcii czy Evy Longorii (oryginalny tytuł filmu brzmi: For a greater glory. The true story of Cristiada) znają już widzowie w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W tym tygodniu wchodzi na ekrany kin europejskich, poczynając od Polski i Hiszpanii.

- Jest to film, który może być swoistym memento, mówi bowiem, do czego może doprowadzić antykatolicka w swej istocie polityka rozdziału Kościoła od państwa –
powiedział w trakcie konferencji po środowym pokazie prasowym filmu red. Jerzy Wolak („Polonia Christiana”). Przypomniał też historyczne tło wydarzeń ukazanych w filmie Deana Wrighta, debiutującego w roli reżysera współtwórcy m.in. „Władcy pierścieni”, „Opowieści z Narnii” czy „Titanica”: - W roku wybuchu rewolucji bolszewickiej (1917), w Meksyku wprowadzono nową konstytucję, nakładającą na katolików drakońskie zakazy i obostrzenia, które wprost nazwać należy prześladowaniami. Kościół został ograbiony z własności, wolności, księży pozbawiono możliwości prowadzenia praktycznej działalności duszpasterskiej. Ojciec Święty Pius XI zdecydował się na radykalny krok i zawiesił w Meksyku sprawowanie sakramentów. Meksykanie – tradycyjnie bardzo przywiązani do Kościoła i do wiary katolickiej zareagowali bardzo spontanicznie i żywiołowo. Zaczęło się pokojowo – od próśb, petycji, przedstawiania argumentów stronie rządowej. Gdy to nie pomogło, nastąpiła eskalacja protestu w postaci bojkotu ekonomicznego, który okazał się bardzo skuteczny. Dochody instytucji rządowych drastycznie spadły, jednak taki bojkot nie mógł trwać długo – bowiem uderzał też w zwykłych Meksykanów. Okazał się jednak na tyle dotkliwy, że rozwścieczył rząd federalny i prezydenta Callesa, który sam siebie nazywał antychrystem i nie ukrywał, że jego podstawowym założeniem jest zniszczenie Kościoła katolickiego w Meksyku. Determinacja wiernych spowodowała eskalację działań ze strony rządu, który mógł już tylko uciec się do przemocy. To z kolei doprowadziło ludzi do zbrojnego oporu.

Duch katolicki, duch narodowy

Ks. Tomasz Jegierski z FT Films, dystrybutora filmu w Polsce powiedział, że bardzo zależało mu na tym, by mogli obejrzeć go polscy widzowie. Zwrócił też uwagę, iż pomimo wysokiego poziomu artystycznego, warsztatowego oraz gwiazdorskiej obsady „Cristiada” miała trudności z wprowadzeniem do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych, Meksyku czy innych miejscach na świecie. - Ze względu na swoje przesłanie w wielu środowiskach nie jest dobrze widziana, bowiem prezentuje katolików nie jako potulne baranki, idące na rzeź, ale jako ludzi, którzy stają w obronie swojej wiary, swojej godności, rodziny, dzieci… W wielu aspektach „Cristiada” może pomóc w zrozumieniu sytuacji, jaka miała miejsce w Meksyku w latach 20. XX wieku, ale jest również dziełem ponadczasowym – stwierdził ks. Jegierski. Jak podkreślił, film może pomóc w obudzeniu ducha katolickiego wśród wiernych, ale także ducha narodowego. Jego przesłanie brzmi bowiem: warto stanąć w obronie swojej rodziny, swojej wiary, nawet jeśli ceną za to może być oddanie własnego życia. „Kim jesteś, jeśli nie staniesz w obronie tego, co wierzysz? Jaką cenę zapłaciłbyś za wolność?”. Z ust bohaterów filmu raz po raz pada zawołanie powstańców: „Niech żyje Chrystus Król!”

„Cristiada” wchodzi do szerokiej dystrybucji w piątek 5 kwietnia. Dzień wcześniej obejrzeć można ją będzie w krakowskim kinie Kijów (pokaz organizuje Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi) oraz w Siedlcach (przy współudziale diecezji oraz władz miasta). W niedzielę 7 kwietnia w Rzeszowie odbędzie się premiera z udziałem jednego z aktorów „Cristiady” - Eduarda Verastegui.

Film na razie przyjęła do dystrybucji sieć Helios oraz kilka kin studyjnych. - Są trudności, żeby wejść do kin, jest jakiś opór, ale mam nadzieję, że do współpracy włączą się również inne sieci – powiedział ks. Jegierski. Sądząc po frekwencji dziennikarzy na pokazie prasowym, „Cristiada” nie jest mile widziana przez media. To kolejna, znakomita, wiele mówiąca rekomendacja dla tego filmu.

Roman Motoła
 

*****


Sławomir Skiba, redaktor naczelny „Polonia Christiana”:

Bardzo cieszę się, ze „Cristiada” trafia wreszcie do polskich kin. „Polonia Christiana” z wielką radością angażuje się w promocję tego filmu. Myślę, że spełni on dwojaką funkcję. Odbieram go jako wielkie wezwanie skierowane do katolików – aby odważnie przyznawali się do wiary w Chrystusa. Aby byli gotowi do świadczenia, nie bali się go i nie wstydzili nawet, gdyby miało wiązać się z narażeniem się na prześladowania. Na razie może bezkrwawe, ale jeśli trzeba, katolicy powinni świadczyć o swym Zbawicielu nawet aż do oddania krwi.

Film może stać się też przestrogą skierowaną do tych, którzy oczekują, że katolicy potulnie będą przyjmować bezczelne żądania usuwania się Kościoła i wiary ze sfery publicznej. To przestroga dla tych, którzy również w Polsce roszczą sobie pretensje do wyrzucania krzyża ze sfery publicznej. Przestroga także mówiąca o tym, do czego w istocie prowadzą tak zwane rządy neutralne światopoglądowo. W rzeczywistości takie rządy mają charakter antykatolicki.

CRISTIADA W TWOIM MIEŚCIE


źródło: www.pch24.pl
 
 
 
Tomasz Zubilewicz
- polski prezenter telewizyjny: Ja miałem przyjemność spotkać się z Panem Bogiem. Utożsamiam to ze spotkaniem z Jezusem i od tego momentu moje życie nabrało nieco innego wymiaru.
 
Obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie podważa konstytucyjnej zasady świeckości państwa
Dlaczego? Inni mówią, że przez zgodę na krzyże np. w urzędach Państwo Polskie wspiera tylko jedną religię i światopogląd…
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL