wydarzenia
Kard. Bertone podkreślił, że Caritas musi mieć silną tożsamość katolicką
2011-05-23


Podczas trwającego w Rzymie Zgromadzenia Walnego organizacji wchodzących w skład Caritas, kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu, powiedział m.in., że kościelna jednostka charytatywna, jaką jest Caritas i podległe jej podmioty „muszą zachować katolicką tożsamość”.

Nie tak dawno temu, po nagłośnieniu skandali dot. współpracy niektórych oddziałów Caritas z międzynarodowymi organizacjami, promującymi tzw. prawa seksualne i reprodukcyjne (sterylizacja, aborcja, antykoncepcja), władze watykańskie nie zezwoliły na kandydowanie na szefa organizacji Kanadyjce Lesley-Anne Knight. Kilka dni temu zabroniły wygłosić przemówienie dominikaninowi, o. Timothy Radcliffowi, który zganił Watykan za zakaz przyjmowania do seminariów homoseksualistów.

Działalność charytatywna Kościoła musi być prowadzona na podobieństwo Chrystusa. Nie może być ograniczona jedynie do udzielna pomocy materialnej ludziom ubogim - niezależnie do tego, jak bardzo tego typu pomoc jest potrzebna – zauważył hierarcha. Kardynał Bertone w homilii wygłoszonej na otwarcie Walnego Zgromadzenia Caritas stwierdził, że  „pomoc humanitarna – która zwykle abstrahując od chrześcijańskiej tożsamości – stara sie być neutralna i chce wszystkich zadowolić, jest ryzykowna, nawet w przypadkach, gdy uzyskuje natychmiastowe cele. Nie oferuje ona mężczyznom i kobietom najlepszych świadczeń, zgodnie z pełnym poszanowaniem ich godności”.

Watykański hierarcha wyjaśnił, że nie chodzi jedynie o świadczenie jakiejś tam pomocy materialnej przez organizacje kościelne, ale chodzi o pomoc, która pozwoli ludziom zmienić mentalność i zachowanie, podobnie jak czynił to Chrystus. Dodał on, że ludzi nie można przyzwyczajać do materializmu, lecz uczyć, jak należy samemu sobie radzić.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu, kardynał Oscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, dotychczasowy prezes Caritas, wyraził uznanie dla działań sekretarz generalnej, Lesley-Anne Knight, której stolica Apostolska nie pozwoliła ubiegać się o reelekcję, tłumacząc odmowę „potrzebą wzmocnienia katolickiej tożsamości organizacji”.

Watykan nie zezwolił także na wygłoszenie głównego przemówienia podczas Walnego Zgromadzenia dominikaninowi, o. Timothy Radcliffowi, który popiera homoseksualizm.

Około 300 delegatów na Walnym Zgromadzeniu Caritas, które potrwa do 27 maja, ma przyjąć nowy statut i regulamin organizacji.

Źródło: CWN, LIfeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Módlmy sie aby z Bożą pomocą wszystkie instytucje katolickie były całkowicie wierne doktrynie Kościoła!

 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie podważa konstytucyjnej zasady świeckości państwa
Dlaczego? Inni mówią, że przez zgodę na krzyże np. w urzędach Państwo Polskie wspiera tylko jedną religię i światopogląd…
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL