wydarzenia
Niemcy: lekarze mogą pomagać ciężko chorym w samobójstwie
2011-03-15

Udzielenie przez lekarza biernej pomocy w samobójstwie ciężko choremu pacjentowi nie jest w każdym przypadku niezgodne z etyką lekarską - uznała niemiecka Federalna Izba Lekarzy, liberalizując zasady postępowania w tej sprawie.

- Jeśli lekarz jest w zgodzie z własnym sumieniem, to nie będziemy go potępiać - powiedział przewodniczący izby lekarskiej Joerg-Dietrich Hopp, którego cytuje niemiecka prasa.

Dotychczas udzielenie przez lekarza pomocy pacjentowi w odebraniu sobie życia było - w myśl starych wytycznych - nie do pogodzenia z obowiązkiem lekarskim. Nowe sformułowanie stwierdza jedynie: "Udział w samobójstwie pacjenta nie jest zadaniem lekarskim".

Zgodnie z niemieckim prawem bierna pomoc w samobójstwie, polegająca np. na przerwaniu uporczywej terapii na życzenie śmiertelnie chorego pacjenta, nie jest karalna. Niedozwolone jest natomiast wspomagane samobójstwo, czyli podjęcie działań prowadzących do śmierci, nawet jeśli nastąpiły one z woli pacjenta.

Liberalizacja wytycznych Federalnej Izby Lekarskiej precyzuje sytuację prawną lekarzy, którzy kierując się wyrażoną wcześniej wolą pacjenta, postanowią przerwać działania służące przedłużeniu życia. Jest to także konsekwencja uchwalenia przez niemiecki Bundestag ustawy o tzw. testamencie życia z 2009 r. W myśl tej ustawy dyspozycje pacjentów na wypadek śmiertelnej choroby czy konieczności sztucznego podtrzymywania przy życiu są wiążące dla lekarzy.

Źródło: PAP

 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie podważa konstytucyjnej zasady świeckości państwa
Dlaczego? Inni mówią, że przez zgodę na krzyże np. w urzędach Państwo Polskie wspiera tylko jedną religię i światopogląd…
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL