wydarzenia
Abp Michalik: Kościół jak nigdy w swojej historii potrzebuje świeckich
2011-11-21
Kościół po raz pierwszy potrzebuje świeckich do tego, żeby uratowali dziedzictwo wiary – stwierdził abp Józef Michalik podczas Mszy świętej za Ojczyznę, sprawowaną dziś w archikatedrze przemyskiej. Cytując słowa Józefa Piłsudskiego, że „Polska albo będzie wielka, albo nie będzie jej wcale”, powiedział, że jest to bardzo ważne motto także na obecne czasy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że na chrześcijanach świeckich spoczywa obecnie wielka odpowiedzialność za uratowanie dziedzictwa wiary. „Nigdy w Polsce, a może i na całym świecie, nie było takiego momentu, jaki jest dzisiaj, że Kościół po raz pierwszy potrzebuje świeckich do tego, żeby uratowali dziedzictwo wiary, żeby je przekazali. Musi się obudzić rzesza, nie elita, ale rzesza elit. Wszyscy chrześcijanie muszą być elitą i to we wszystkich sprawach” – mówił abp Michalik.

Odnosząc się do pierwszych miesięcy po odzyskaniu niepodległości, metropolita przemyski zauważył, że ówcześni rządzący umieli zjednoczyć się dla dobra narodu, a nawet odsunąć się w cień. „Dzisiaj Polska potrzebuje właśnie takich patriotów” – uznał kaznodzieja. Dodał, że Polska po odzyskaniu niepodległości postawiła sobie bardzo wysokie wymagania i tego właśnie potrzeba współcześnie. Wyraził zaniepokojenie tym, że obecnie próbuje się wyeliminować poczucie winy oraz relatywizuje się wolność i prawdę. „Trzeba ratować godność Polaka, z której śmieją się niektóre salony warszawskie, czy krakowskie. Trzeba ratować zdrowy patriotyzm, czyli miłość do pięknego ojczystego języka, do kultury” – powiedział.

Abp Michalik podkreślił, że ojczyzna potrzebuje bohaterów codzienności. Zaznaczył, że dzisiaj trzeba „umieć odczytywać na nowo, co piszą propagandowe środki i czytać jak za czasów kard. Wyszyńskiego między wierszami”. Dodał, że Polska potrzebuje katolickich środków przekazu. „Są rozgłośnie radiowe, tygodniki, miesięczniki. Trzeba wybierać, trzeba to czytać, pomagać im. To jest budowanie każdego odpowiedzialnego sumienia” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

W dzisiejszej Mszy św. a archikatedrze w Przemyślu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i służb mundurowych oraz harcerze i wielu mieszkańców miasta. 

Źródło: Kai
 
Mumio: Jadwiga i Dariusz Basińscy
- członkowie grupy Mumio: Kiedy ktoś w trakcie rozmowy kpi sobie z Jezusa, atakuje mnie lub kogokolwiek, to rozmawiając z tą osobą, modlę się za nią, proszę Pana Boga, by jej nie sądził.
 
Niektórzy traktują krzyż instrumentalnie i wykorzystują do celów politycznych
Dlaczego nie zostawimy krzyża w bezpiecznym miejscu, tzn. w kościele lub domu prywatnym?
- Nadużycia nie uchylają prawa do używania czegoś.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL