wydarzenia
Austria: Trybunał Konstytucyjny zdecydował o pozostawieniu krzyży w szkole
2011-03-17

Trybunał Konstytucyjny Austrii orzekł, że nie widzi przeszkód, aby w klasach szkolnych oraz w przedszkolach wisiały krzyże. Nie ma też przeszkód, aby dzieci w tych obiektach obchodziły święta religijne. Orzeczenie dotyczy wprawdzie przypadku z Dolnej Austrii, ale stanowi precedens dla całego kraju.

Umacnia ono wychowanie etyczne i religijne oraz związane z tym prawa rodziców i nauczycieli – oświadczył przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich. – To ważne zarówno dla rodziców jak i dzieci, aby wartości moralne, społeczne i religijne stanowiły stały element ogólnego wychowania człowieka – stwierdził kard. Christoph Schönborn w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress“.

Arcybiskup Wiednia podkreślił, że „orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego umacnia ten humanistyczny cel wychowawczy i potwierdza, że krzyż jako znak religijny i kulturowy ma ważne miejsce również w życiu publicznym“. – Tym samym – dodał – sędziowie opowiedzieli się za prawem człowieka do religijnego wychowania w Austrii.

Również odpowiedzialny za duszpasterstwo rodzin w austriackim episkopacie bp Klaus Küng uważa, że orzeczenie Trybunału stanowi „wyraźny znak, przemawiający za tym, aby symbole religijne, takie jak krzyż, miały trwałe miejsce nie tylko w przedszkolach, ale też w życiu publicznym“. – Konfrontacja z symbolami, w tym przypadku z krzyżem, w żadnym razie nie szkodzi dzieciom, ale przyczynia się do bardziej odpowiedzialnego otwarcia na wartości społeczne, religijne i moralne – stwierdził bp Küng.

Nawiązując do obowiązującej w Dolnej Austrii ustawy o przedszkolach, która stała się powodem skargi jednego z obywateli, Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że „krzyż wiszący w pomieszczeniach, w których większość dzieci jest wyznania chrześcijańskiego, nie jest sprzeczny z prawem“.

Tym samym Trybunał Konstytucyjny odrzucił jako bezzasadny wniosek, według którego obchodzenie świąt zaązanych z religią, jest sprzeczne z konstytucją. „Uczestniczenie w takich świętach nie jest obowiązkowe, a więc nie narusza bezpośrednio dóbr wnioskodawcy“ - stwierdzili sędziowie Trybunału wyjaśniając jednocześnie, że w przedszkolach nie ma obowiązku uczestniczenia w takich uroczystościach.

Skargę przeciwko krzyżowi w przedszkolu i obchodzeniu świąt religijnych wniósł ojciec jednego z przedszkolaków w Dolnej Austrii. Mężczyzna chciał, aby jego córka „aż do momentu osiągnięcia wieku, w którym mogłaby sama zdecydować o wyborze religii, nie była członkiem żadnej z nich, ale żeby była otwarta na świat i na pluralizm“. Uważał, że przepisy obowiązujące w Dolnej Austrii naruszają Europejska Konwencję Praw Człowieka i zagwarantowana w niej wolność sumienia i wyznania, a także art. 14 konstytucji, który gwarantuje „pełną wolność sumienia i wyznania“. Konstytucjonaliści nie zgodzili się z tym twierdzeniem.

Źródło: KAI
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Chrześcijanie walczą o obecność krzyża w miejscach publicznych
Dlaczego? Niech lepiej zajmą się np. pomocą ubogim i niepełnosprawnym…
- Chrześcijaństwa nie można zredukować do działalności charytatywnej.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL