wydarzenia
Włochy: krzyż w miejscach publicznych jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia
2011-03-16

Krzyż w miejscach publicznych – urzędach, szkołach i sądach – jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia – orzekł włoski Sąd Najwyższy. Orzeczenie wydane zostało w związku ze sprawą byłego sędziego Luigi Tostiego, który od lat domagał się usunięcia krzyża z sali rozpraw.

Kiedy sąd w Camerino, w którym pracował, poszedł mu na rękę i udostępnił mu salę, w której nie było krzyża, Tosti zażądał, by został on usunięty ze wszystkich włoskich sądów. Z powodu obecności krzyża sędzia nie stawił się na piętnaście rozpraw, za co został zwolniony z pracy.

Odwołując się do Sądu Najwyższego Tosti zażądał, by obok krzyża mogła być umieszczona żydowska menora. Sąd Najwyższy żądanie to oddalił, stwierdzając, że tylko obecność krzyża nie wymaga żadnego uzasadnienia; inne symbole religijne powinny zostać zaakceptowane na podstawie oddzielnych przepisów (których jednak, jak zauważono, brak we Włoszech).

Luigi Tosti zamierza w tej sytuacji odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wielka Izba tego sądu w piątek 18 bm. ustosunkuje się do odwołania władz włoskich od wydanego w listopadzie 2009 roku orzeczenia w sprawie obecności krzyży we włoskich szkołach publicznych.

Źródło: KAI
 
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Wszyscy musimy bronić obecności Krzyża w przestrzeni publicznej oraz modlić się gorąco o to, by był on szanowany jako znak zbawienia i miłości.
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Symbol krzyża kojarzy się jednoznacznie z wyprawami krzyżowymi
Dlaczego w imię Chrystusa Ukrzyżowanego mordowano ludzi innych wyznań?
- Nie można mówić o wyprawach krzyżowych, pomijając kontekst historyczny.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL