wydarzenia
USA: armia cenzuruje list pasterski ordynariusza polowego
2012-02-06


Amerykańska armia nie tylko nie dopuściła do odczytania listu pasterskiego katolickiego ordynariusza polowego USA w sprawie sprzeciwu wobec forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, ale także dokonała ingerencji w jego treść – informuje portal „National Review Online”.


Listy pasterskie potępiające decyzję Białego Domu, zobowiązującą katolickich pracodawców do wykupienia pakietu ubezpieczeń, który zawiera refundację środków antykoncepcyjnych i poronnych oraz sterylizacji odczytano podczas niedzielnych Mszy św. tydzień temu we wszystkich diecezjach. Jednak nie w amerykańskiej armii.

Jak podkreślono w oświadczeniu wydanym przez sekretariat ordynariatu polowego, uniemożliwienie odczytania listu w wojskowych parafiach jest jawnym pogwałceniem konstytucyjnie gwarantowanego prawa do wolności wypowiedzi, korzystania ze swobód religijnych, jest także złamaniem praw kapelanów wojskowych i ich poszczególnych wspólnot.

Listu, jaki napisał do wiernych abp Timothy Paul Broglio, biskup polowy Stanów Zjednoczonych, nie mogli usłyszeć żołnierze uczestniczący w liturgiach w wojskowych kaplicach i kościołach na skutek ingerencji Biura Naczelnego Kapelana Siał Zbrojnych. Zasugerowano, by o liście poinformować tylko w ogłoszeniach duszpasterskich na końcu Mszy św., oraz by sam dokument mógł być dostępny tylko w formie drukowanej, jednak pozbawiony słów hierarchy o tym, że Kościół nie zamierza podporządkować się „niesprawiedliwemu prawu” Obamy. Sekretarz Armii John McHugh miał osobiście poprosić abp. Broglio, by usunął ten fragment, gdyż, jego zdaniem, może prowadzić to do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Źródło: KAI

 
Marek Jurek
- polski polityk prawicowy, były Marszałek Sejmu RP: Publiczne wyznawanie wiary jest jednym z jej zasadniczych wymogów. Nie można być świadomym katolikiem i nie głosić swojej wiary.
 
Chrześcijanin nosi krzyż na szyi i umieszcza go na sztandarach
Dlaczego? Inni mówią, że to wynika z naszej pychy, iż uważamy się za lepszych chrześcijan czy ludzi od innych, a ważniejsze jest z pokorą przyjmować krzyże dnia codziennego…
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL