wydarzenia
Dosyć dotacji dla profanacji! - warszawski protest przeciwko bluźnierstwu
2014-06-19

Kilkaset osób zgromadziło się przed gmachem ministerstwa kultury, by zaprotestować przeciwko finansowaniu z publicznych pieniędzy imprezy, której częścią jest bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”. Zebrani odmówili różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę do św. Michała Archanioła. Skandowano hasła „Rząd PO finansuje zło” oraz „Dosyć dotacji dla profanacji”.

Pikieta rozpoczęła się o godzinie 15:30 przed budynkiem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Uczestnicy odmówili modlitwę do św. Michała Archanioła, dziesiątkę różańca i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę poprowadził ks. Stanisław Małkowski.Duchowny ostrzegał przed "bestiami chcącymi narzucić swój antychrześcijański obraz świata bez Boga". "Są też takie bestie, które lubią się fotografować na tle kościołów, z duchownymi, one są najgrożniejsze" - ostrzegał ks. Małkowski. - Wydaje się pieniądze na spektakle, takie jak ten w Poznaniu, ale także tu w Warszawie mamy do czynienia z władzą zapowiadającą, że będzie odnawiać "tęczę" tak długo, jak to będzie konieczne - zauważył ks. Małkowski.


Głos zabrał organizator, przedstawiciel Krucjaty Młodych; wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi – Arkadiusz Stelmach, reżyser Grzegorz Braun, a także redaktor naczelny „Przymierza z Maryją” – Bogusław Bajor.


Jeżeli tradycja katolicka w Polsce ma być bezpieczna, jeżeli ma istnieć państwo polskie i w nim tradycje polskie mają być bezpiecznie kultywowane, to zniknąć muszą nie tylko ci konkretni urzędnicy, ale zniknąć muszą te urzędy, które mają tradycje oświeceniowo-stalinowskie - podkreślił Grzegorz Braun.


Zdaniem Brauna nie może być tak, że "dziecko jest narażone w szkole, w kinie, czy w teatrze na molestowanie intelektualne i zagrożenia duchowe". - Niech Polska stanie się krajem bezpiecznym, wolnym od zgorszenia, wolnym od publicznej promocji dewiacji, wolnym od zaangażowania władzy w promocję zgorszenia - apelował reżyser.


Protestujący domagali się, by nowa minister kultury – Małgorzata Omilanowska – wycofała dotację dla Festiwalu Malta, którego częścią jest pseudosztuka „Golgota Picnic” w reżyserii Rodrigo Garcii. Spektakl ma zostać wystawiony po raz pierwszy w Polsce w Poznaniu 27 czerwca.


„Golgota Picnic”, widowisko obfitujące w groteskowe i lubieżne sceny, podczas których drwi się z Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, wywołało sprzeciw także w innych krajach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło festiwal kwotą miliona złotych. Trzy razy więcej dołożył samorząd. Bluźnierstwa zostały dofinansowane z kieszeni podatników. W trakcie pikiety przedstawicielowi ministerstwa kultury wręczono 60 tysięcy podpisów pod sprzeciwem wobec bluźnierczej „sztuki”.


 
 
 
 
 
 
Irek Dudek
- polski kompozytor, wokalista i autor tekstów: chciałbym was bardzo zachęcić, abyście się nie wstydzili swojej religii, swojego katolicyzmu, nie wstydzili się krzyża
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL