wydarzenia
Zabiegi o beatyfikację zamordowanego pakistańskiego ministra
2011-03-15

Federacja Pro Europa Christiana, do której należy także Instytut im. Księdza Piotra Skargi, zabiega o wyniesienie na ołtarze jedynego ministra katolickiego w pakistańskim rządzie, Shabaz Bhattiego, który został zamordowany przez talibów.

Federacja Pro Europa Christiana utworzyła specjalną stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org, na której zbiera podpisy pod prośbą o kanonizację ministra Bhattiego, pakistańskiego męczennika za Wiarę.

Minister nie wstydził się publicznie wyznawać, że jest katolikiem. Nie obawiał się także krytykować ustawy o bluźnierstwach, wykorzystywanej przez islamskich fanatyków do gnębienia chrześcijan. Mówił: „Chcę żyć dla Chrystusa i chcę za Niego umierać. Byłbym nawet bardziej szczęśliwy, gdyby z tego powodu Jezus Chrystus przyjął ofiarę w postaci mojego życia”.

Pro Europa Christiana przygotowała list, który ma być skierowany do biskupa Andrew Francisa, wyrażający poparcie dla jego inicjatywy. Hierarcha chce wszczęcia procesu beatyfikacyjnego pakistańskiego ministra.

Osoby zainteresowane tą inicjatywą mogą wyrazić swoje poparcie, wchodząc na stronę internetową www.shabaz-bhatti-martyr.org i składając podpis pod petycją do biskupa.

Podczas najbliższego posiedzenia (w dniach od 20 do 25 marca br.) episkopat Pakistanu podejmie decyzję o wszczęciu lub zaniechaniu procesu beatyfikacyjnego zamordowanego ministra.

Pakistański minister ds. mniejszości, 42-letni Shabaz Bhatti został zamordowany 2 marca br. Atak na ministra miał miejsce w centrum Islamabadu, gdy polityk udawał się do pracy. Pomimo pogróżek, jakie otrzymywał od talibów, władze nie zapewniły mu odpowiedniej ochrony. Do auta ministra podjechali na motocyklach trzej uzbrojeni ludzie i oddali strzały. Bhatti odniósł poważne obrażenia. Jego kierowca wyszedł bez szwanku.

Shabaz Bhatti, ur. 9 września 1968 r., należał do prezydenckiej Pakistańskiej Partii Ludowej i był pierwszym w dziejach Pakistanu chrześcijaninem, któremu zaproponowano urząd ministra federalnego. Urząd sprawował od 2 listopada 2008 r. Należał do założonego w 1985 r. Aliansu Mniejszości Pakistanu. Pełniąc swój urząd aktywnie bronił praw wyznawców innych religii niż islam, w tym chrześcijan.

Pochodząc z rodziny muzułmańskiej we wczesnej młodości przeszedł na katolicyzm, poruszony – jak sam wyznał – ewangeliczną opowieścią o Jezusie, który umarł i zmartwychwstał dla zbawienia całej ludzkości. W 1985 r. wraz z grupą przyjaciół założył wspomniany Sojusz Mniejszości, który wkrótce miał stanąć w obliczu poważnego wyzwania, jakim było uchwalenie przez parlament w rok później osławionej ustawy o bluźnierstwie, przewidującej kary dożywotniego więzienia i śmierci za znieważenie Koranu i proroka Mahometa.

Za swą niezłomną działalność na rzecz praw i w obronie mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan, otrzymał wiele odznaczeń międzynarodowych, m.in. Nagrodę Wolności Religijnej, którą odebrał w Finlandii w 2003 r., amerykańską Nagrodę Pokoju w 1998 r. i w rok później kanadyjską nagrodę za walkę o prawa człowieka.

Dwa miesiące temu, 4 stycznia zamordowano też gubernatora pakistańskiej prowincji Pendżab, Salmana Taseera, który zabiegał o uwolnienie przetrzymywanej w więzieniu Asii Bibi, chrześcijanki, skazanej na śmierć za obronę wiary. Zastrzelił go jeden z jego ochroniarzy w centrum Islamabadu. Gubernator, podobnie jak Shabaz Bhatti należał do PPP, ugrupowania na którego czele stała zamordowana 27 grudnia 2007 r. Benazir Bhutto.

Ustawa o bluźnierstwie, której przeciwnikiem był zamordowany minister, przewiduje drakońskie kary, łącznie z karą śmierci za obrażanie uczuć muzułmańskiej większości. Była ona wykorzystywana do szykanowania mniejszości religijnych w Pakistanie.

Źródło: Federacja Pro Europa Christiana, KAI, AS
 
Obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie podważa konstytucyjnej zasady świeckości państwa
Dlaczego? Inni mówią, że przez zgodę na krzyże np. w urzędach Państwo Polskie wspiera tylko jedną religię i światopogląd…
 
Magda Anioł i Adam Szewczyk
- muzycy związani z polską sceną chrześcijańską: Zaprzeć się samego siebie, pokonać siebie, pokonać swoją próżność, swoje namiętności - to jest siła!
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL