wydarzenia
Czechy: być katolikiem to powód do dumy
2011-03-18

Do publicznego przyznania się do swej wiary zachęca wybitne osobistości życia publicznego grupa czeskich katolików. Ich akcja wiąże się z rozpoczynającym się 26 marca spisem ludności, w ramach którego można w Republice Czeskiej zadeklarować przynależność religijną.

Akcja ta ma być również wsparciem w umocnieniu tożsamości ludzi wierzących, którzy często obawiają się reakcji osób indyferentnych religijnie bądź ateistów, stanowiących większość czeskiego społeczeństwa.

Inicjatorem akcji jest należący do jednego z najstarszych czeskich rodów arystokratycznych Děpold Czernin. Dotychczas przygotowano osiemnaście spotów, ukazujących osoby życia publicznego – reżyserów, aktorów, naukowców – mówiące o swej wierze. Projekt zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.jsemkatolik.cz oraz noszącym taką samą nazwę profilu na Facebooku. Zyskał on poparcie prymasa Czech, abp Dominika Duki, którego słowa mają pilotować akcję.

Podczas spisu ludności w roku 2001 32,2 proc. mieszkańców Republiki Czeskiej zadeklarowało się jako osoby wierzące. Większość z nich (26,8 proc. ludności) określiła się jako członkowie Kościoła rzymsko-katolickiego. Natomiast 59 proc. stwierdziło, że są ludźmi niewierzącymi. W przypadku 8,8 proc. nie ma danych na ten temat.

Źródło: KAI
 
Michał Lorenc
Polski Kompozytor, twórca muzyki filmowej - Nazywam się Michał Lorenc. Zachęcam was do niewstydzenia się Jezusa. Tutaj jest jeszcze taki breloczek, już jest 960 000 takich breloczków rozdanych... Nie wstydzenie się Jezusa nie jest w modzie, dlatego bądźmy niemodni!
 
Wielu „katolików” nie chce krzyża w przestrzeni publicznej
Dlaczego niektóre środowiska i osoby deklarujące się jako katolicy nie czują takiej potrzeby?
- Są to wyznawcy "świętego spokoju", ludzie letni.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL