wydarzenia
Czechy: być katolikiem to powód do dumy
2011-03-18

Do publicznego przyznania się do swej wiary zachęca wybitne osobistości życia publicznego grupa czeskich katolików. Ich akcja wiąże się z rozpoczynającym się 26 marca spisem ludności, w ramach którego można w Republice Czeskiej zadeklarować przynależność religijną.

Akcja ta ma być również wsparciem w umocnieniu tożsamości ludzi wierzących, którzy często obawiają się reakcji osób indyferentnych religijnie bądź ateistów, stanowiących większość czeskiego społeczeństwa.

Inicjatorem akcji jest należący do jednego z najstarszych czeskich rodów arystokratycznych Děpold Czernin. Dotychczas przygotowano osiemnaście spotów, ukazujących osoby życia publicznego – reżyserów, aktorów, naukowców – mówiące o swej wierze. Projekt zostanie zaprezentowany w internecie na stronie www.jsemkatolik.cz oraz noszącym taką samą nazwę profilu na Facebooku. Zyskał on poparcie prymasa Czech, abp Dominika Duki, którego słowa mają pilotować akcję.

Podczas spisu ludności w roku 2001 32,2 proc. mieszkańców Republiki Czeskiej zadeklarowało się jako osoby wierzące. Większość z nich (26,8 proc. ludności) określiła się jako członkowie Kościoła rzymsko-katolickiego. Natomiast 59 proc. stwierdziło, że są ludźmi niewierzącymi. W przypadku 8,8 proc. nie ma danych na ten temat.

Źródło: KAI
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Niektórzy duchowni uważają, że miejsce krzyża jest wyłącznie w kościele
Dlaczego?
Taka postawa wynika ze swoistego kompleksu oblężonej twierdzy. Nie podejmują działań poza murami kościoła w imię świętego spokoju.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL