wydarzenia
Episkopat USA apeluje o ochronę prawa do wolności religijnej
2011-10-28


Biskup William Lori, szef nowo powstałego Komitetu ds. wolności religijnej przy episkopacie amerykańskim, zwrócił się ostatnio do Kongresu z wnioskiem o pilne działania w celu obrony wolności religijnej w kraju.

Hierarcha wczoraj zdawał relację przed podkomisją ds. sprawiedliwości w Kongresie. Wyjaśnił, że ze względu na liczne przypadki łamana prawa do wolności religijnej w kraju, episkopat był zmuszony do powołania nowej komisji w zawrotnym tempie. – To że zostałem wyznaczony na szefa nowej inicjatywy, powstałej prawie z prędkością światła, świadczy o tym jak bardzo ważna i pilna jest ta sprawa dla Kościoła–- przekonywał kongresmenów.

Hierarcha mówił o łamaniu klauzuli sumienia pracowników medycznych, o narzucaniu przez administrację Obamy skandalicznych zobowiązań na placówki zdrowotne świadczące swoje usługi dla społeczeństwa. Nakazuje się im wykonywanie zabiegów aborcyjnych, a także wypisywanie i wydawanie środków poronnych.

Bp Lori ubolewał nad wycofaniem przez administrację grantów dla instytucji katolickich, takich jak: Catholic Relief Services i Migrationa and Refuge Services, które pomagają imigrantom i osobom ciężko chorym, przebywającym w hospicjach. Jako powód odmowy wsparcia, urzędnicy podali niechęć do realizacji „praw reprodukcyjnych”.

Hierarcha odniósł się także do ataków urzędników na Kościół i jego wyznawców np. niedawna wypowiedź nowojorskiego gubernatora, sugerującego, że niechętny stosunek Kościoła do „homo-małżeństw” wynika z nieuzasadnionych uprzedzeń. Bp. Lori przestrzegł, że „przyklejanie Kościołowi katolickiemu i innym grupom wyznaniowym etykietki »bigot« doprowadzi do wieloletniego konfliktu na linii Kościół – państwo”.

Biskup wezwał kongresmenów do podjęcia pilnych działań w obronie wolności religijnej i poszanowania dla głoszonych poglądów religijnych, a także do ochrony tzw. klauzuli sumienia. Zasugerował zbadanie przepisów wykonawczych do ustawy zdrowotnej, które jego zdaniem, wielokrotnie naruszają prawo, narzucając skandaliczne zobowiązania na placówki zdrowia.

Apelował o przestrzeganie praw pracowników, którzy ze względu na swoje przekonania nie chcą się zgodzić na respektowanie prawa zezwalającego na zawieranie „homo-małżeństw”. Przytoczył kwestię prześladowanych sędziów i pracowników urzędów stanu cywilnego w Nowym Jorku oraz pracowników instytucji adopcyjnych w stanie Illinois, którzy odmawiają wydawania dzieci parom homoseksualnym.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

 
dołącz
 
 
Obecność krzyża w przestrzeni publicznej nie podważa konstytucyjnej zasady świeckości państwa
Dlaczego? Inni mówią, że przez zgodę na krzyże np. w urzędach Państwo Polskie wspiera tylko jedną religię i światopogląd…
 
Akcja
Chcemy obudzić sumienia Polaków. Młodych
i dojrzałych. Stań do walki z samym sobą!
Ze wstydem i obojętnością. Opowiedz się za Jezusem i nakłoń innych do wyznania wiary.
     Daj świadectwo:
zamów brelok 
i noś go w widocznym miejscu.
      Wymagasz od siebie więcej?
Spełniaj duchowe uczynki miłosierdzia!
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL