wydarzenia
Kard. Meisner: ”chrześcijaństwo w Czechach jeszcze zwycięży”
2011-11-14


Czesi nie powinni pogodzić się z faktem, że ich ojczyzna jest najbardziej zateizowanym krajem Europy – mówił w sobotę w Pradze kard. Joachim Meisner. Niemiecki hierarcha był papieskim legatem na uroczystości 800-lecia urodzin św. Agnieszki.

Czechy to ziemia świętych, takich jak Agnieszka. Nie są oni przedmiotem nostalgii, lecz żywym motorem tego narodu. I dają nam pewność, że chrześcijaństwo w tym kraju jeszcze zwycięży – przekonywał kard. Meisner. Św. Agnieszka była córką króla Czech Przemysława Ottokara I. Pod wpływem korespondencji ze św. Klarą założyła w tym kraju klasztor klarysek. – Wybrała klasztorne mury i służbę ubogim, choć o jej rękę ubiegali się sam cesarz czy król Anglii – przypomniał kard. Meisner.

Metropolita Kolonii zaznaczył, że Europa musi powrócić do swych świętych. Dziś jest ona kontynentem bez perspektyw. Odznacza się bowiem najmniejszą dzietnością i odsetkiem zdrowych rodzin. W takich warunkach nie ma szans na prawdziwy rozwój. Niemiecki kardynał zaznaczył jednak, że wielcy święci Europy przetrzymali wszystkie polityczne zmiany i upadki – relacjonuje Radio Watykańskie.

Niech się dzieje, co chce, a święci pozostaną przy nas jako nasi patroni, staną po naszej stronie, pójdą z nami – podsumował kard. Meisner. Homilię w czasie jubileuszowej Eucharystii w praskiej katedrze zakończył cytatem ze słynnego listu polskich biskupów do episkopatu Niemiec: „Mosty między narodami potrafią budować tylko święci. Nic nie zabierają, a dają wszystko: dobra kultury i siebie samych”.

Źródło: Radio Watykańskie

 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
Tomasz Zubilewicz
- polski prezenter telewizyjny: Ja miałem przyjemność spotkać się z Panem Bogiem. Utożsamiam to ze spotkaniem z Jezusem i od tego momentu moje życie nabrało nieco innego wymiaru.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL