wydarzenia
Obóz Letni Sekcji Rycerskiej Krucjaty Młodych - relacja
2012-09-15
Sekcja Rycerska Krucjaty Młodych po raz kolejny gościła w Szczawie, malowniczo położonej wsi niedaleko Krakowa. Wakacyjne dni (20-26 sierpnia 2012 r.) wśród gór i lasów Gorców wypełnił młodym program zatytułowany „Po co żyje człowiek” czyli rozważania o powołaniu.

Poważny temat byłby trudny do zrealizowania bez odpowiedniej dyspozycji duchowej. Dlatego też codziennie uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w miejscowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego dnia odmawialiśmy wspólnie jedną część Różańca Świętego. Wspaniałym podsumowaniem wymiaru duchowego obozu było przyjęcie szkaplerzy karmelitańskich z rąk miejscowego proboszcza.

Kiedy mowa dziś o powołaniu, najczęściej ludzie odnoszą je do kapłaństwa – do bycia księdzem lub zakonnikiem. Tymczasem każdy człowiek został powołany do spełnienia określonego zadania powierzonego mu przez Pana Boga.

Tym tematem zajmowali się podczas wykładów członkowie TFP. Grzegorz Pabijan rozwinął kwestię powołania ludzi świeckich, a Valdis Grinsteins mówił o powołaniu w kontekście rzeczy ostatecznych (śmierć, sąd, niebo, piekło). Jak naucza Sobór Watykański II osoby świeckie mają „przyczyniać się do uświęcenia świata” (Lumen Gentium, n. 31). W związku z tym, João Gabriel Suhett, nasz gość z Ameryki Południowej, przedstawił działalność publiczną brazylijskiego i amerykańskiego TFP. Maciej Maleszyk zaprezentował zaś akcję Krucjaty Młodych na rzecz odwołania koncertu bluźnierczej piosenkarki „Madonny”. Ten ostatni przygotował również wykład o obronie Jasnej Góry (1655 r.) – przykład nieugiętej wytrwałości katolików i ich bezkompromisowej ufności w potęgę Matki Bożej.

Wiele działo się również w wymiarze sportowym naszego wyjazdu. Młodzi mężczyźni tradycyjnie zostali podzieleni na drużyny z własnym kolorem szkaplerza i krzyżem nawiązującym do epoki krucjat. Od samego początku rozgorzała rywalizacja punktowa. Najwięcej emocji wzbudziła gra terenowa ASG (Air Soft Gun), w ramach której rozegrano całe mnóstwo scenariuszy. Dla urozmaicenia zawodów po raz pierwszy w użyciu były „snajperki”. Warto odnotować, że niemal profesjonalny ton naszej zabawie nadał Marcin Musiał, były członek Legii Akademickiej Warszawa, który prowadził musztrę i rozgrzewkę.

Strzelanie do celu, poszukiwanie skarbu, badminton, przeciąganie liny, kalambury to kolejne konkurencje, które wzbudzały zdrowego ducha rywalizacji. W przerwach między rozgrywkami zwalnialiśmy nieco tempo. Prawie całkiem zapomnieliśmy o tym, że przecież w Szczawie znajduje się pijalnia wód mineralnych. Na szczęście starczyło czasu, by ją odwiedzić. Kolejną atrakcją był spływ tratwami flisackimi po Dunajcu przez teren Pienińskiego Parku Narodowego. Piękne krajobrazy tego miejsca z pewnością pozostaną na długo w pamięci obozowiczów.

Po quizie podsumowującym obóz, ogłoszono zwycięzców rywalizacji zespołowej. Czerwone szkaplerze zdystansowały pozostałe ekipy. Następnie wręczono nagrody zespołowe i indywidualne, a po stosownym egzaminie kolejnymi rycerzami Lepanto zostali Antoni Kamiński i Mikołaj Soczomski.

DEUS VULT!!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
dołącz
 
 
Jerzy Skoczylas
- polski satyryk, członek kabaretu Elita:
Nie wstydź się Jezusa i nie bądź obojętny, gdy Jezus jest atakowany i obrażany.
 
Akcja
Chcemy obudzić sumienia Polaków. Młodych
i dojrzałych. Stań do walki z samym sobą!
Ze wstydem i obojętnością. Opowiedz się za Jezusem i nakłoń innych do wyznania wiary.
     Daj świadectwo:
zamów brelok 
i noś go w widocznym miejscu.
      Wymagasz od siebie więcej?
Spełniaj duchowe uczynki miłosierdzia!
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL