wydarzenia akcja
Relacja z konferencji ”Nie wstydzę się Jezusa”
2013-04-16
W poniedziałek, w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się konferencja pt. „Nie wstydzę się Jezusa”. Nawiązywała ona do akcji ewangelizacyjnej prowadzonej przez Krucjatę Młodych. Gośćmi spotkania byli znani z mediów: Jerzy Skoczylas i Tomasz Zubilewicz oraz koordynator akcji „Nie wstydzę się Jezusa” Paweł Ozdoba.

W pierwszej części spotkania koordynator akcji opowiadał jak doszło do jej powstania oraz uczulał na to, aby w życiu codziennym nie wstydzić się swej wiary i zawsze przyznawać się do Chrystusa, nawet wtedy gdy możemy być narażeni na wyśmianie lub wyłączenie z jakiegoś środowiska. Ozdoba porównał tę sytuację ze skazaniem Chrystusa. „Piłat, który wydał Jezusa na śmierć, nie kierował się jakąś wielką nienawiścią, czy też pożądaniem bogactw. On po prostu bał się utraty swego stanowiska. Kierował nim strach przed popadnięciem w kłopoty polityczne, wywołane niezadowoleniem ludu. Ten lęk przed utratą pozycji spowodował, że Piłat wydał Sprawiedliwego na śmierć.” Koordynator akcji przypomniał również cytat z Ewangelii św. Mateusza Mt 10,33: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”, który jest mottem całej akcji brelokowej. Ozdoba zachęcał aby kierować się tymi słowami każdego dnia. Natomiast znani z promowania breloka, Jerzy Skoczylas oraz Tomasz Zubilewicz opowiadali o tym, dlaczego wsparli akcję „Nie wstydzę się Jezusa”.Następne, skierowane do gości pytanie, dotyczyło pojęcia tolerancji. Wszyscy zgodnie uznali, że dzisiejsze znaczenie „tolerancji” całkowicie różni się od klasycznego podejścia. Dziś tolerancja, którą straszy się katolików ma oznaczać konieczność zdejmowania krzyży ze ścian urzędów oraz szkół, gdyż narusza to uczucia niewierzących. „Współczesne założenie znaczenia słowa tolerancja jest pokrętne i fałszywe oraz prowadzi do absurdu. Kilka lat temu Arabowie zakazali lądowania w swym kraju samolotów należących do Szwajcarskich linii lotniczych. To z powodu krzyża, który widnieje na Szwajcarskiej fladze. Czy tak ma wyglądać tolerancja? Niestety najgorsze w tym wszystkim jest to, że szwajcarski przewoźnik się ugiął i dziś w krajach arabskich nie spotkamy samolotów z krzyżem na skrzydle.” – powiedział Jerzy Skoczylas.

W kolejnej części spotkania, Tomasz Zubilewicz opowiadał o swoich doświadczeniach z czasów pracy w szkole. Stwierdził, że dzisiejszy kryzys wiary wśród młodych osób jest spowodowany brakiem odpowiedniej edukacji i formacji. „Dzieci powinny wynosić z domu elementarną wiedzę o Kościele i Chrystusie. Niestety, pracując w szkole często spotykałem się z sytuacją, w której młodzież pytała mnie o najbardziej podstawowe sprawy. Gdy dzieci nie słyszą w domu o Chrystusie, później jest ogromny problem. Jak mają czuć więź z Bogiem i uczęszczać do kościoła, jeśli na co dzień nie rozmawia się z nimi na ten temat?” – podkreślił znany prezenter telewizyjny. Do kryzysu wiary w dzisiejszych czasach odniósł się również koordynator akcji „Nie wstydzę się Jezusa” Paweł Ozdoba. Stwierdził, że duży udział w dzisiejszym kryzysie wiary ma nieodpowiednia forma jej przekazywania. „Dzisiejsza wiara wśród ludzi pobożnych jest czysto sentymentalna. To są tylko porywy serca, a zapomina się o tym co najważniejsze czyli sensie i rozumnym podejściu.” – powiedział Ozdoba. Zacytowano również słowa o. Jacka Woronieckiego, który napisał: „Sentymentalizm jest niewątpliwie największą zaporą w pracy wychowawczej mającej na celu rozwój tężyzny ducha."

W ostatniej części konferencji goście odpowiadali na pytania dotyczące postrzegania wiary katolickiej w mediach. Uczulali aby odpowiednio dobierać środki masowego przekazu i korzystać z tych wiarygodnych. Jerzy Skoczylas zachęcał do czytania magazynu Polonia Christiana oraz portalu PCh24.pl, gdyż jak to ujął „znajdziemy tam informacje zgodne z Magisterium Kościoła”.

Podsumowując konferencję, zaproszeni goście zachęcali, aby zawsze iść naprzód, aby się nie poddawać, nawet wtedy, gdy wszyscy zjednoczą się przeciwko nam. Powinniśmy z odwagą stać na straży wiary w Jezusa Chrystusa oraz zawsze bronić Kościoła Świętego.

Organizatorami spotkania było Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo oraz Krucjata Młodych.


www.mt1033.pl
 
 
Robert Lewandowski
 - napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski oraz Borussii Dortmund: wiara pomaga mi na boisku, ale też i poza nim, aby być po prostu dobrym człowiekiem i popełniać jak najmniej błędów.
 
Krzyż jest niezmiernie ważny dla chrześcijan
Dlaczego? Inni mówią, że to tylko symbol, od którego ważniejsze jest wypełnianie Bożych przykazań.
- Używając krzyża, przyznajemy się do wiary w Chrystusa i do przynależności do Jego Kościoła.
 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL