wydarzenia
Wielka Brytania: chrześcijanie porównani do radykalnych islamistów
2012-02-19
„Chrześcijanie, którzy chcą być zwolnieni z prawodawstwa w dziedzinie równości są jak muzułmanie próbujący narzucić szariat w Wielkiej Brytanii” – tak skandalicznego porównania użył Trevor Philips, szef brytyjskiej komisji ds. równości i praw człowieka podczas debaty poświęconej „idei różnorodności”.
 
„Religijne zasady powinny przestać obowiązywać poza drzwiami świątyni i ustąpić miejsca prawu  publicznemu, ustanowionemu przez parlament” – grzmiał Philips, który jeszcze nie tak dawno bronił prawa do poszanowania wolności przekonań chrześcijan. Zdaniem szefa komisji równościowej, katolickie agencje adopcyjne, podobnie jak i inne tego typu instytucje wyznaniowe świadczące usługi publiczne, muszą dokonać wyboru pomiędzy „przestrzeganiem prawa, a sprzecznymi z tym prawem przekonaniami religijnymi”.
 
Phillips chwali władze za przyjęcie ustaw równościowych, które doprowadziły do zamknięcia wszystkich katolickich agencji adopcyjnych w kraju. Jest zdecydowanym przeciwnikiem wyłączenia niektórych podmiotów z obowiązywania prawa równościowego, które zakazuje m.in. dyskryminacji homoseksualistów. Stwierdził nawet, że nie widzi różnicy między katolikami, metodystami czy muzułmanami. Dlatego – jego zdaniem – nie ma powodów, by określone grupy religijne w jakiś sposób uprzywilejowywać, zwalniając z obowiązywania przyjętego przez parlament prawa. Jego zdaniem wszyscy winni dostosować się do nowych przepisów. 
 
Dodał, że grupy religijne powinny zajmować się ustalaniem swoich zasad w obrębie wspólnoty, ale nie mogą tych zasad próbować narzucić innym osobom, spoza wspólnoty.  - Jeśli decydujesz się na świadczenie usług publicznych, to muszą one być prowadzone zgodnie z zasadami publicznymi, stąd np. opieka nad dziećmi musi być zgodna z prawem publicznym – mówił. Wyjaśnił, że instytucje, które decydują się na rozpoczęcie tego typu działalności muszą po prostu zaakceptować prawo publiczne, albo w ogóle zrezygnować z tego typu aktywności (sic!).
 
Uwagi Philipsa zostały skrytykowane nie tylko przez przywódców religijnych, ale także prawników, którzy wezwali go do wytłumaczenia się z porównania katolików do muzułmanów, chcących narzucić prawo szariatu. Dla wielu prawo islamski kojarzy się z drakońskimi  karami, takimi jak np. kamienowanie cudzołożnic na śmierć, czy odcinanie palców za kradzież.
 
Neil Addison, prawnik i dyrektor Centrum im. Tomasza Morusa stwierdził, że szef komisji EHRC „ma tak wielką obsesję na punkcie równości, że aż stracił poczucie, czym jest wolność”. W podobnym tonie wypowiedział się dyrektor chrześcijańskiego Centrum Prawnego (Legal Center), Andrea Williams, zarzucając szefowi komisji równościowej, że jest „głęboko nietolerancyjny”.
 
 
Źródło: PiotrSkarga.pl.
 
 
dołącz
 
 
Akcja
Chcemy obudzić sumienia Polaków. Młodych
i dojrzałych. Stań do walki z samym sobą!
Ze wstydem i obojętnością. Opowiedz się za Jezusem i nakłoń innych do wyznania wiary.
     Daj świadectwo:
zamów brelok 
i noś go w widocznym miejscu.
      Wymagasz od siebie więcej?
Spełniaj duchowe uczynki miłosierdzia!
 
Robert ”Litza” Friedrich
- polski gitarzysta i wokalista: Tylko wtedy widać, że ktoś nie wstydzi się Jezusa, ma w Niego wiarę i ufność w to, że Jego Zmartwychwstanie jest początkiem nowego życia...
 
 
 
Copyright © Instytut im. Ks. Piotra Skargi              WWW.PIOTRSKARGA.PL