wydarzenia
Delegacja Stowarzyszenia im. ks. Piotra Skargi na manifestacjach w Madrycie i w Brukseli
2011-03-29

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Marszu dla Życia, który odbył się w stolicy Belgii w niedzielę, 27 marca. Brukselski plac Monts des Artes całkowicie zapełnił się obrońcami życia. Wśród uczestników manifestacji widoczna była sześcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, którą stanowili działacze Krucjaty Młodych.

Obecność przedstawicieli Stowarzyszenia im. ks. Skargi spotkała się z pozytywną reakcją uczestników marszu, którzy zwracali uwagę na niesiony przez Polaków baner pro-life z polskim godłem.

Polacy z Krucjaty Młodych nie byli jedynymi reprezentantami naszego kraju. W marszu licznie wzięła udział brukselska Polonia, a przed samym marszem przedstawiona została na głównej scenie inicjatywa ustawodawcza, mająca na celu wprowadzenie całkowitej obrony życia dziecka poczętego.

Licznie reprezentowane było duchowieństwo belgijskie. W marszu wziął udział abp. Andre Joseph Leonard, metropolita Brukseli-Mechelen.

Niestety organizatorzy, pomimo próśb uczestników nie pozwolili na obecność flag i transparentów narodowych, jak również na wznoszenie jakichkolwiek okrzyków, co z pewnością sprawiło, że nie był on tak radosny i żywiołowy jak na przykład marsz w Madrycie, który miał miejsce dzień wcześniej.

Udział w manifestacji delegacji Stowarzyszenia im. ks. Skargi zaowocował nawiązaniem licznych kontaktów ze środowiskami pro-life z całej Europy oraz wzajemnymi zaproszeniami na podobne imprezy planowane w najbliższej przyszłości. Wśród nich można wyróżnić marsz dla życia w Berlinie, spotkanie młodzieżowych środowisk pro-life, które będzie miało miejsce 17 sierpnia w Madrycie przy okazji organizowanych tam Światowych Dni Młodzieży oraz Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie (zaplanowany na 29 maja). – Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do jeszcze większej integracji działaczy pro-life i zintensyfikowania działań chroniących życie ludzkie od poczęcia – mówi Marcin Iwanowski z Krucjaty.

Przy okazji marszu w Brukseli członkowie Krucjaty Młodych propagowali również akcję ,,Nie wstydzę się Jezusa” i zebrali wiele ciekawych materiałów, które już niebawem pojawią się na stronie internetowej www.mt1033.pl.

Do stolicy Belgii delegacja Stowarzyszenia im. ks. Skargi przyleciała prosto z Madrytu, gdzie dzień wcześniej brała udział w wielkiej manifestacji w obronie życia dzieci poczętych i tradycyjnej rodziny. Demonstracja w Stolicy Hiszpanii była najliczniejszą spośród organizowanych w ramach tej samej akcji w 80 miastach tego kraju oraz w Ameryce Łacińskiej. Pod hasłem „Si a la Vida” („Tak dla życia”) ulicami Madrytu przemaszerowało 160 tys. osób.

Obecność na madryckim marszu młodych działaczy Krucjaty została podkreślona w relacji korespondenta Radia Watykańskiego. Biało-czerwone flagi i transparent „W Polsce i w Hiszpanii aborcja równa jest zabójstwu” były widoczne z daleka i wywołały oznaki sympatii ze strony uczestników manifestacji – podawała rozgłośnia watykańska.

Polska delegacja spotkała się z ciepłym przyjęciem. Nasz baner i sztandary robiły bardzo duże i pozytywne wrażenie. Wiele osób chciało robić sobie z nami zdjęcia, do których chętnie pozowaliśmy – opowiada Paweł Ozdoba z Krucjaty.

Młodzi działacze Krucjaty rozdali na marszu ponad 5 tysięcy ulotek z zaproszeniem na marsz w Warszawie oraz breloki „Nie wstydzę się Jezusa”. Wielu Hiszpanów odpowiedziało na zaproszenie i zadeklarowało swój przyjazd na Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Warszawie 29 maja br.

Marsz przebiegał w gorącej atmosferze. Słychać było śpiewy i okrzyki osób skandujących hasła w obronie dzieci poczętych i rodziny. Manifestacja zakończyła się na głównym placu Madrytu – Puerta del Sol.

W piątek wieczorem Polacy wzięli udział w pikiecie przed madryckim ośrodkiem aborcyjnym. Organizatorem demonstracji, która zgromadziła ok. 100 osób, była hiszpańska organizacja pro-life – „Hazte Oir”.


PiotrSkarga.pl
 
 
 
 
Mateusz Ligocki
...gdzie Bóg jest na swoim miejscu, tam wszystko jest na swoim miejscu, na odpowiednim miejscu. Pamiętajcie o tym, szczególnie dzisiaj.
 
Akcja

Żyjemy w świecie, w którym Boga odstawia się na dalszy plan. Samozwańcze „autorytety”, wykorzystując potęgę mediów, stawiają się ponad Prawdą, wyszydzając Dobro, poniżając Miłość, atakując Kościół Katolicki.

Brakuje odwagi
Nawet św. Piotr zaparł się Jezusa. Zrobił to ze strachu. Ale chwilę potem zrozumiał swój błąd i gorzko zapłakał… Dzisiaj również młodzi ludzie boją się przyznać do tego, co głęboko skrywają w swoich sercach – wiary w Boga.
Dodajmy im odwagi!

 

 
 
 
Copyright © Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej               WWW.PIOTRSKARGA.PL